Úterý, Březen 02, 2021

Je vaše dítě často nemocné? 10 věcí, které mohou pomoci

Přišli jste s vaší ratolestí domů ze školky a už zase kašle a popotahuje? Děti v předškolním věku ještě nemají plně vyzrálou imunitu a jejich tělíčko si některé protilátky teprve vytváří. Po překonání celé řady virových onemocnění bude imunitní systém lépe vytrénován a boj s dalšími virózami bude rychlejší.

Pokud má tedy sem tam rýmičku, nepropadejte panice (až 10x do roka v této věkové kategorii je ještě v normě). Dětské kolektivy jsou doslova rájem pro množení bacilů. Nejčastěji se zde setkáváme s opakovanými infekcemi horních cest dýchacích. Nedoléčené děti, jejichž rodiče mnohdy podceňují dobu rekonvalescence, si v kolektivu infekci opakovaně předávají a tak se stává, že se děti opětovně nakazí a stonají častěji. Abyste svého drobečka maximálně ochránili, vyzkoušejte následujících deset tipů.

1. Pohodové prostředí

V průběhu vývoje dítěte jsou období, kdy je imunita přirozeně oslabena. Určitou úlohu ale může hrát také narušená psychika dítěte. Nemusí jít ani o šikanu v kolektivu či problémy v rodině. Někdy může dítě stresovat i nadměrné přetěžování mimoškolními aktivitami, kdy se dítěti snažíte v dobré víře dopřát to nejlepší. Stres může vyvolat astmatické obtíže a narušit hormonální systém dítěte. Proto jakékoli náznaky nepodceňujte. Pokud si nevíte sami rady, požádejte o pomoc dětského psychologa a snažte se o to, aby dítě vyrůstalo v klidném a pohodovém prostředí.

2. Odstranění alergenů

V posledních letech díky změnám životního stylu a životního prostředí významně stoupá výskyt alergií všeho druhu. Ačkoli je velká část předpokladů pro alergii dána geneticky, dá se některým alergiím vyhnout či snížit riziko jejich propuknutí. Nejčastěji se objevují drobné alergie na prach či pyly, neobvyklé nejsou ale ani alergie na plísně a zvířata. Pokud se u vašeho dítěte projeví alergie nateklými sliznicemi, je pak náchylnější k respiračním onemocněním. Snažte se tak udržovat vaši domácnost bez prachu a pokud možno bez zvířat.

3. Inhalace

Pokud je vaše dítě často nemocné, je pro něj velmi důležitá pravidelná péče o dýchací cesty. Jejich ochranná bariéra je narušována a není pak schopná se bránit průniku virů a bakterií. Vynikající prevencí, ale i léčebnou metodou je inhalace. Při léčbě akutních i chronických onemocněních horních i dolních dýchacích cest či jako prevence může posloužit inhalátor a odsávačka v jednom (Omron DuoBaby), který pomáhá při úlevě od rýmy, zvyšuje efektivitu inhalace a lze pomocí něj aplikovat léky přímo do dýchacích cest. Zkuste dávat svému dítěti preventivně vdechovat aerosol. Samotný proces inhalace je velmi snadný, stačí pouze přirozeně dýchat. A aby inhalování dítě nenudilo, můžete mu ho zpestřit pohádkou v televizi, nebo mu předčítat.

4. Posílení imunity dětí

Pomozte dítěti posílit jeho přirozenou obranyschopnost pravidelným otužováním, častými procházkami na čerstvém vzduchu a sluníčku či sportem, který ho bude bavit. Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu a posilování fyzické kondice je předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Pozor ale na přetrénování, které má nežádoucí vliv nejen na imunitní systém, kdy se jeho poškození projeví snížením odolnosti vůči infekcím, ale také na psychické procesy. Otužování i sportovní aktivity ale nikdy neprovádějte s dětmi, které nejsou zcela zdravé. Mohli byste jim spíše uškodit než pomoci.

5. Rekonvalescence

Udělalo se vašemu dítěti lépe a už žadoní, abyste ho pustili do školky nebo starší dítě na sport? I když se vám zdá, že je již v pořádku, stonání neberte na lehkou váhu. Raději ho nechte o pár dní doma déle a nechte mu tak čas na rekonvalescenci. Při brzkém návratu mezi děti by v opačném případě mohlo onemocnět v krátké době znovu, což není žádoucí zejména kvůli dalšímu oslabení jeho imunitního systému. Radost nebudete mít ale ani vy, protože si vyčerpáte dovolenou na to, abyste s ním mohli zůstat doma, namísto toho, abyste jeli společně s celou rodinou na pěkný výlet či dovolenou.

6. Zdravá a pestrá strava

Dozrávání dětského imunitního systému nejlépe podpoří vyvážená a pestrá strava. A proto, že jsou střeva centrem imunity a jsou také první branou, kterou procházejí mnohé cizorodé látky do organismu, je důležité jim dodávat i „hodné“ mikroorganismy. Dbejte tedy na to, aby vaše dítě konzumovalo dostatek vlákniny z ovoce a zeleniny, jogurty a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným cukrovinkám. Kromě nutnosti dodávat tělu dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek nezapomínejte také na pravidelný pitný režim, který by měl zahrnovat zejména čistou pramenitou vodu.

7. Vyšetření dítěte na specializovaném pracovišti

Jestliže vaši ratolest často trápí déletrvající rýma, je vhodné také vyšetření na ORL. S rýmou se u předškoláků často objevují také velmi bolestivé záněty středního ucha nebo dutin, které není radno podceňovat. Kromě toho bývá u dětí často zvětšená nosní mandle, která omezuje dýchání, sluch a dlouhodobě udržuje infekci v nosohltanu. Nosní mandle se díky tomu dětem odstraňují, aby se předešlo jejich častému onemocnění a postižení sluchu.

Pokud ORL lékař potvrdí problémy s nosní mandlí, je zbytečné s jejím odstraněním otálet.

8. Vrstvení

Oblečení je základní ochranou před virózami a nachlazeními. Často se měnící počasí ale volbu maminek, jak své dítě obléci, moc neusnadňuje. Jak tedy na to? Nejlepším systémem, jak předškoláka oblékat, aby neprostydl, je vrstvení. Nejdůležitější je první vrstva, která udržuje teplo a odvádí pot. Druhá vrstva tepelně izoluje a přejímá nadbytečnou vlhkost těla z první vrstvy a poslední chrání proti vlivům počasí. Kromě oblečení je důležitá také nepromokavá obuv ( holínky, ale jen do vody), ponožky, čepice, šátek či šála.

9. Hygiena

Máte ještě v živé paměti říkanky o mytí rukou či přísný hlas mámy, která vám přikazovala umýt si ruce po příchodu domů, před jídlem či po použití toalety? Stejně otráveně, jako jste se kdysi tvářili na svou maminku vy, se na vás tváří dnes i vaše děti. Dodržovat pravidelnou hygienu je ale velice důležité. Klaďte svým dětem od mala na srdce, aby si myly ruce pravidelně teplou vodou a mýdlem. S čistotou to ale nepřehánějte, aby nevyrůstalo vaše dítě ve zcela sterilním prostředí a nebylo pak paradoxně náchylnější. Zvýšené péči o hygienu se věnujte pouze v případě, že máte v domácnosti nemocného člověka.

10. Síla přírody

Pomocnou ruku v boji proti nemocem a zdravotním potížím může podat také matka příroda. Existuje velké množství bylinek, které pomáhají posílit imunitu. Mezi nejznámější patří echinacea, aloe vera, česnek, cibule a křen, šípek, rakytník, ginkgo biloba či ženšen, borůvky. Problémům s dýchacími cestami také můžete předejít užíváním sprejů s mořskou vodou, která uvolní nos, zvlhčí sliznice, usnadní smrkání a odstraní alergeny z nosní sliznice. Nepodceňujte ani dostatek spánku a hlídejte, aby vaše ratolest chodila spát pravidelně. Nezapomínejte na pravidelný pohyb bez stresu.

Kontakt

Dětská ordinace Kročehlavy, s.r.o.

MUDr. Jarmila Seifertová
MUDr. Hana Protivová
sestra Martina Kytková

Litevská 2720
Kladno - Kročehlavy
272 01

telefon - 312 666 500
mobil - 604 823 723

lekarka@ordinace-seifertova.cz

Jak se k nám dostanete?
Ordinace je 3 minuty chůze od konečné stanice městského autobusu č.6 a 3 a jsou zde i stanice autobusů do Prahy.
Dostupnost je dobrá i autem, za budovou je parkoviště. Vchod je z průchodu v přízemí bezbariérové budovy.

 

MAPA - kudy k nám

Dnes9
Tento měsíc55
Celkem124415