Středa, Leden 20, 2021

Kašel u dětí

Kašel je obranný reflex sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Pokud je sliznice dýchacích cest zanícena, drážděna cizím tělesem nebo znečistěnými částečkami, dochází ke kašlacímu reflexu, který se jen těžko potlačuje. Všechny děti mají tu a tam kašel, který nemusí mít vliv na jejich celkový stav.

Příznaky
Kašel může různé podoby: suchý nebo vlhký, štěkavý nebo dusivý. Pokud se při kašli tvoří hlen, hovoříme o produktivním vlhkém kašli. Pokud se u kašle objeví zároveň dušnost nebo pískavý zvuk při výdechu, může být známkou astmatu. Dusivý kašel může být příznakem dnes již vzácného dávivého kašle. Při posuzování kašle musí být odlišeno, zda se jedná o akutní, vracející se nebo přetrvávající kašel.

Příčiny
Kašel je průvodním znakem mnoha onemocnění dýchacích cest. Jsou to například:

  • Viróza z nachlazení - je nejčastější příčinou kašle, často je doprovázena rýmou a zvýšenou teplotou.
  • Bakteriální zánět průdušek je provázen horečkou, zchváceností, spíše vlhkým kašlem a vzácněji u dětí vykašláváním zelenožlutého hlenu.
  • Častý vracející se kašel, či záněty průdušek mohou být projevem astmatu.
  • Alergický zánět průdušek se projevuje dráždivým kašlem, jakmile se alergizující látka dostane do dýchacích cest (např. pyl z květů, prach). Teplota u alergie nebývá.
  • Zápal plic (bronchopneumonie) nejčastěji komplikuje virové onemocnění. Projevuje se zpočátku suchým kašlem, vysokou horečkou, rozvojem dušnosti, zchváceností.
  • Dávivý kašel je charakteristický dávivým kašlem s následujícím silným nadechnutím a novým záchvatem kašle. Může trvat až několik týdnů či měsíců. U nás je vzhledem k očkování vzácný, přesto se může vzácně objevit viz výše.
  • Laryngitida - pokud zánět zasáhne hrtan, může se projevit silným štěkavým kašlem a sípotem při nádechu. Může dojít i ke značnému otoku hrtanové příklopky (epiglotitida), kdy je dítě velmi bledé, dušné, zchvácené, hodně sliní, spíše nekašle, vyhledává polohu vsedě.

Kontakt

Dětská ordinace Kročehlavy, s.r.o.

MUDr. Jarmila Seifertová
MUDr. Hana Protivová
sestra Martina Kytková

Litevská 2720
Kladno - Kročehlavy
272 01

telefon - 312 666 500
mobil - 604 823 723

lekarka@ordinace-seifertova.cz

Jak se k nám dostanete?
Ordinace je 3 minuty chůze od konečné stanice městského autobusu č.6 a 3 a jsou zde i stanice autobusů do Prahy.
Dostupnost je dobrá i autem, za budovou je parkoviště. Vchod je z průchodu v přízemí bezbariérové budovy.

 

MAPA - kudy k nám

Dnes20
Tento měsíc951
Celkem122740