Středa, Leden 20, 2021

Správné snižování horečky u dětí

Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota nad 38°C v podpaží, můžeme podat dítěti léky ke snížení teploty, které působí zároveň i proti bolesti. Lze je bez předpisu pořídit v lékárně. Nejčastěji užívané léky obsahují účinnou látku paracetamol a ibuprofen a jsou k dostání kromě tablet i ve formě sirupu či čípku, vhodné pro malé děti.

Účinná látka Paracetamol - Paralen = Panadol = Coldrex (Podávat ne častěji než po 6 hodinách)
Účinná látka Ibuprofen - Brufen = Nurofen = Ibalgin (Podávat ne častěji než po 4 hodinách)

Fyzikální snížování horečky
Kromě použití léků lze ke snížení horčky použít i tzv. fyzikální metody - především omývání houbou či zábaly. Voda použitá v těchto procedurách nikdy nesmí být ledová, ale vlažná. Teplota v místnosti by měla být kolem 24°C. Pokud se objeví husí kůže nebo třesavka, procedury ukončete, neboť tyto jevy horečku zvyšují.

Omývání houbou:
Do vaničky napusťte 3-5cm mírně teplé vody 29-32°C, dítě posaďte do vody a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 minut

Provádění zábalu:
Do vlažné vody cca 25°C namočte osušku a na 10-15 minut zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechte volné. Proceduru lze zopakovat 3x za 2 hodiny. V zábalu se dítě dále nepřikrývá.

Pamatujte, že dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno - celé, včetně stavu kůže. Důležité  je, aby dostatečně pilo vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid, pokud vás něco na jeho stavu znepokojuje, vyhledejte odbornou pomoc i v případě, že nejde přímo o některý z alarmujících příznaků.

Kontakt

Dětská ordinace Kročehlavy, s.r.o.

MUDr. Jarmila Seifertová
MUDr. Hana Protivová
sestra Martina Kytková

Litevská 2720
Kladno - Kročehlavy
272 01

telefon - 312 666 500
mobil - 604 823 723

lekarka@ordinace-seifertova.cz

Jak se k nám dostanete?
Ordinace je 3 minuty chůze od konečné stanice městského autobusu č.6 a 3 a jsou zde i stanice autobusů do Prahy.
Dostupnost je dobrá i autem, za budovou je parkoviště. Vchod je z průchodu v přízemí bezbariérové budovy.

 

MAPA - kudy k nám

Dnes15
Tento měsíc946
Celkem122735